Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD9552BCPZ
Hotenda
3.3V Clock Generator 900MHz AD9552 Clock Generators 32 Pins 32-WFQFN Exposed Pad, CSP 32 Terminals Surface Mount 3.135V~3.465V Tray
SOT-23
AD9552BCPZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Applications | SONET;SDH |
| Subcategory | Other Telecom ICs |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 112.5MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Frequency Stability | 20 ppm |
| Base Part Number | AD9552 |
| Output | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Load Capacitance | 3pF |
| Frequency (Max) | 900MHz |
| Number of Inputs | 1 |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.921435 | $6.921435 |
| 10 | $6.529656 | $65.29656 |
| 100 | $6.160053 | $616.0053 |
| 500 | $5.811371 | $2905.6855 |
| 1000 | $5.482424 | $5482.424 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
