Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD1377KD
Hotenda
AD1377KD datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Analog Devices Inc. stock available on our website
SOT-23
AD1377KD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-CDIP (0.900, 22.86mm) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 850mW |
| Technology | HYBRID |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD1377 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 15.5V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Nominal Supply Current | -23mA |
| Power Dissipation | 850mW |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.5V~15.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 15.5V |
| Output Bit Code | BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 600mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.003% |
| Min Dual Supply Voltage | 14.5V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $21.068436 | $21.068436 |
| 10 | $19.875883 | $198.75883 |
| 100 | $18.750833 | $1875.0833 |
| 500 | $17.689465 | $8844.7325 |
| 1000 | $16.688174 | $16688.174 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
