Z8F0811PH020SG
Z8F0811PH020SG
Z8F0811PH020SG
Zilog
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0811 20 Pin 20MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
Z8F0811PH020SG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2944 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface Mount NO
Number of Pins 20
Operating Temperature 0°C~70°C TA
Packaging Tube
Series Encore!® XP®
Published 2011
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation 775mW
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3V
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F0811
Pin Count 20
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies 3/3.3V
Interface I2C, IrDA, UART, USART
Memory Size 8kB
Oscillator Type Internal
Number of I/O 11
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type FLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 8KB 8K x 8
Connectivity I2C, IrDA, UART/USART
Bit Size 8
Watchdog Timer Yes
Access Time 20 μs
Has ADC NO
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 2
Core Architecture Z8
CPU Family Z8
Height Seated (Max) 4.49mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
Z8F0811PH020SG Product Details
Z8F0811PH020SG Overview
The package has a 20-DIP (0.300, 7.62mm) shape. With 11 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Through Hole and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within 0°C~70°C TA range are measured by this Microcontroller. The Encore!® XP® series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 8KB 8K x 8. There's a eZ8 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 20 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 8kB. It is possible to find alternatives to the base part number Z8F0811 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 20 pins on the chip. In total, it has 2 timers and counters in it. A total of 20 pins are included in the package. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the Z8 CPU. This device features a Z8 core architecture.
Z8F0811PH020SG Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package