UWZ1A331MCL1GS
UWZ1A331MCL1GS
UWZ1A331MCL1GS
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10volts 330uF 8x10
SOT-23
UWZ1A331MCL1GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 10291 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UWZ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications High Temperature Reflow
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 10V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 33μA
Ripple Current 195mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.24
Ripple Current @ Low Frequency 195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 292.5mA @ 10kHz