UVR1H3R3MDD1TD
UVR1H3R3MDD1TD
UVR1H3R3MDD1TD
Nichicon
SOT-23
UVR1H3R3MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 22745 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2009
Series UVR
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 3.3μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.95μA
Ripple Current 35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 70mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVR1H3R3MDD1TD Product Details
UVR1H3R3MDD1TD Overview
At full charge, the ripple current is 70mA @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 35mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.492 12.50mm.With 0.12 % dissipation factor, it operates normally.A voltage of 50V DC operates this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~85°C as the operating temperature.
UVR1H3R3MDD1TD Features
the ripple current is 70mA @ 10kHz.
the ripple current is 35mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C