UVR1C331MPD
UVR1C331MPD
UVR1C331MPD
Nichicon
UVR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
SOT-23
UVR1C331MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 21648 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Contact Plating Tin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series UVR
Published 2005
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 158.4μA
Ripple Current 370mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.2 %
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVR1C331MPD Product Details
UVR1C331MPD Overview
At full charge, the ripple current is 555mA @ 10kHz.The ripple current is 370mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.512 13.00mm.A 0.2 % dissipation factor is used.The capacitor operates at a voltage of 16V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
UVR1C331MPD Features
the ripple current is 555mA @ 10kHz.
the ripple current is 370mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.2 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C