UVK2G101MHD
UVK2G101MHD
UVK2G101MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 100uF 18x35.5 20% 7.5LS
SOT-23
UVK2G101MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1999 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UVK
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.7mA
Ripple Current 440mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 440mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 704mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.25 %
Diameter 18mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.476 37.50mm