UVK2A471MHD1TN
UVK2A471MHD1TN
UVK2A471MHD1TN
Nichicon
UVK 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
UVK2A471MHD1TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4410 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 470μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 1A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
Quantity Unit Price Ext. Price
UVK2A471MHD1TN Product Details
UVK2A471MHD1TN Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.5A @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 1A @ 120Hz.Keep your seated height below 1.063 27.00mm.It is recommended to set the rated (DC) voltage (URdc) to 100V.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~85°C.
UVK2A471MHD1TN Features
the ripple current is 1.5A @ 10kHz.
the ripple current is 1A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C