UUX1A331MNL6GS
UUX1A331MNL6GS
UUX1A331MNL6GS
Nichicon
SOT-23
UUX1A331MNL6GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 12418 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UUX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 10V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 99μA
Ripple Current 296mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.19
Ripple Current @ Low Frequency 296mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 384.8mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UUX1A331MNL6GS Product Details
UUX1A331MNL6GS Overview
Ripple current at full charge is 384.8mA @ 10kHz.The ripple current is 296mA @ 120Hz at the lowest charge.Keep your seated height below 0.413 10.50mm.The capacitor operates from 10V DC voltage.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UUX1A331MNL6GS Features
the ripple current is 384.8mA @ 10kHz.
the ripple current is 296mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C