UUD1A471MNL1GS
UUD1A471MNL1GS
UUD1A471MNL1GS
Nichicon
UUD 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 450mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
SOT-23
UUD1A471MNL1GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 11217 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Series UUD
Published 2006
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 3.1mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter 1.1 mm
Size Code 3333
Voltage 10V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current 450mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 170mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 225mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz
Dissipation Factor 0.24 %
Ripple Current (AC) 450mA
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.394 10.00mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UUD1A471MNL1GS Product Details
UUD1A471MNL1GS Overview
At full charge, the ripple current is 450mA @ 100kHz.The ripple current is 225mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.394 10.00mm.A 0.24 % dissipation factor is used.The capacitor operates at a voltage of 10V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UUD1A471MNL1GS Features
the ripple current is 450mA @ 100kHz.
the ripple current is 225mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.24 %
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C