UTT1E221MPD1TD
UTT1E221MPD1TD
UTT1E221MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UTT1E221MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8601 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UTT
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 298mA
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 400mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 178.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 298mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm