URZ1C472MHD1TN
URZ1C472MHD1TN
URZ1C472MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
URZ1C472MHD1TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3360 items
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Series URZ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 1.26A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.449A @ 10kHz
Diameter 18mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm