UPT2G560MHD
UPT2G560MHD
UPT2G560MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 56uF 12.5X40 20%
SOT-23
UPT2G560MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2446 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UPT
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 56μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.354mA
Ripple Current 420mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 420mA @ 120Hz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 1.634 41.50mm
Length 40mm