UPS1C151MED1TA
UPS1C151MED1TA
UPS1C151MED1TA
Nichicon
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UPS1C151MED1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 53519 items
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 150μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.072mA
Ripple Current 125mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance 500mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm