UPM1A152MPD
UPM1A152MPD
UPM1A152MPD
Nichicon
SOT-23
UPM1A152MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6389 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2014
Series UPM
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.45mA
Ripple Current 1.29A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 45mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.45A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.19 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
Radiation Hardening No
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPM1A152MPD Product Details
UPM1A152MPD Overview
During full charge, the ripple current is 1.45A @ 10kHz.During the lowest charge, ripple current is 1.3A @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.319 33.50mm is recommended.Basically, it has a dissipation factor of 0.19 %.The capacitor operates at a voltage of 10V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UPM1A152MPD Features
the ripple current is 1.45A @ 10kHz.
the ripple current is 1.3A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.19 %
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C