UPJ1V271MPD
UPJ1V271MPD
UPJ1V271MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 270uF 10x20 20% 5LS
SOT-23
UPJ1V271MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 38970 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 283.5μA
Ripple Current 735mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance 110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 735mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 985mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm