UPJ1C102MHD6TN
UPJ1C102MHD6TN
UPJ1C102MHD6TN
Nichicon
UPJ 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.09A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1C102MHD6TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6956 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Series UPJ
Published 2015
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 1.09A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 84mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.09A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.27A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Length 15mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPJ1C102MHD6TN Product Details
UPJ1C102MHD6TN Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 1.27A @ 10kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 1.09A @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.650 16.50mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 16V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UPJ1C102MHD6TN Features
the ripple current is 1.27A @ 10kHz.
the ripple current is 1.09A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C