UPA1V271MPD6TD
UPA1V271MPD6TD
UPA1V271MPD6TD
Nichicon
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UPA1V271MPD6TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 12483 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 35V
Terminal Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Impedance 63mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 585mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 900mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm