UPA1V271MPD
UPA1V271MPD
UPA1V271MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 270uF 105c 10x12.5 5LS
SOT-23
UPA1V271MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7276 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPA
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 283.5μA
Ripple Current 559mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance 62mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 559mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 860mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm