UKZ1H220MPM
UKZ1H220MPM
UKZ1H220MPM
Nichicon
Cap Aluminum 22uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 1000 hr 85°C Bulk
SOT-23
UKZ1H220MPM Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9687 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UKZ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 11μA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.08
Height Seated (Max) 0.453 11.50mm
Length 11.5mm