UKW1H3R3MDD1TA
UKW1H3R3MDD1TA
UKW1H3R3MDD1TA
Nichicon
UKW 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKW1H3R3MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 76675 items
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Series UKW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UKW1H3R3MDD1TA Product Details
UKW1H3R3MDD1TA Overview
When the charge is lowest, the ripple current is 35mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated voltage (URdc) to 50V.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~85°C in order to maximize efficiency.
UKW1H3R3MDD1TA Features
the ripple current is 35mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C