UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
Nichicon
UKW 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKW1E470MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 59812 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Series UKW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Voltage - Rated 25V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 47μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 115mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 115mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 230mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UKW1E470MDD1TA Product Details
UKW1E470MDD1TA Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 230mA @ 10kHz at full charge.When the charge is lowest, the ripple current is 115mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.492 12.50mm (Max).A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 25V.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
UKW1E470MDD1TA Features
the ripple current is 230mA @ 10kHz.
the ripple current is 115mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C