UKT0J471MPD1TD
UKT0J471MPD1TD
UKT0J471MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UKT0J471MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 10882 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKT
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 470μF
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 270mA
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 270mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 405mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm