UKL1V681MHD1TN
UKL1V681MHD1TN
UKL1V681MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKL1V681MHD1TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5285 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 680μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 840mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm