UKL1HR68MDDANATA
UKL1HR68MDDANATA
UKL1HR68MDDANATA
Nichicon
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UKL1HR68MDDANATA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 72024 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 0.68μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0002mA
Ripple Current 7.3mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 7.3mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.6mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm