UHW1J271MPD
UHW1J271MPD
UHW1J271MPD
Nichicon
63V 271UF 20% HIGH RELIA-LEADED
SOT-23
UHW1J271MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7261 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Series UHW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code 8532.24.0060
Capacitance 270μF
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance 88mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 785mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.57A @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm