UHV1E221MPD1TA
UHV1E221MPD1TA
UHV1E221MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UHV1E221MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 50147 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHV
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.055mA
Ripple Current 405mA
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance 59mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 405mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 810mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm