UFW0J103MHD1TN
UFW0J103MHD1TN
UFW0J103MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UFW0J103MHD1TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5260 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UFW
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10000μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.89mA
Ripple Current 2A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.28
Ripple Current @ Low Frequency 2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm