UES1V4R7MDM1TA
UES1V4R7MDM1TA
UES1V4R7MDM1TA
Nichicon
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UES1V4R7MDM1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 58961 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UES
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm