UCY2G120MPD1TD
UCY2G120MPD1TD
UCY2G120MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
UCY2G120MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5175 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UCY
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 12μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 175mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 350mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Length 20mm