UCM0J152MNL1GS
UCM0J152MNL1GS
UCM0J152MNL1GS
Nichicon
UCM 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 425mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
UCM0J152MNL1GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8411 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Weight 799.995193mg
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2012
Series UCM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications Automotive
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 425mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance 80mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 425mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 850mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UCM0J152MNL1GS Product Details
UCM0J152MNL1GS Overview
In terms of ripple current, it is 850mA @ 100kHz at full charge.It is 425mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.413 10.50mm is recommended.A voltage of 6.3V DC is used to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
UCM0J152MNL1GS Features
the ripple current is 850mA @ 100kHz.
the ripple current is 425mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C