PCH1H121MCL2GS
PCH1H121MCL2GS
PCH1H121MCL2GS
Nichicon
120 uF 20% Tape and Reel PCH Polymer
SOT-23
PCH1H121MCL2GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2896 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Number of Terminals 2
ECCN (US) EAR99
HTS 8532.22.00.20
Capacitance Value 120uF
ESR (Ohm) 0.025
Equivalent Series Resistance Type Low
IR (mA) 2100
IL (uA) 180@2Min
Lifetime (h) 4000
Mounting Surface Mount
Size (mm) 8 X 12
Minimum Operating Temperature (°C) -55
Maximum Operating Temperature (°C) 135
Product Diameter (mm) 8
Package Type Can
Maximum Operating Temperature + 135 C
Minimum Operating Temperature - 55 C
Manufacturer Nichicon
Brand Nichicon
RoHS Details
Packaging Tape and Reel
Series PCH
Tolerance 20%
Part Status Active
Type Polymer
Capacitance 120 uF
Subcategory Capacitors
Construction Cylindrical
Termination Style SMD/SMT
Polarity Polar
Voltage 50VDC
Ripple Current 2.1 A
Product Type Electrolytic Capacitors
ESR 25 mOhms
Product Aluminum Polymer Capacitors
Product Category Aluminum Organic Polymer Capacitors
Width -
Height -
Length 12 mm
Diameter 8 mm
Product Height (mm) 12
RoHS Status RoHS Compliant
PCH1H121MCL2GS Product Details
PCH1H121MCL2GS Overview
There is only 120uF capacitance value that can be supplied to this load.
PCH1H121MCL2GS Features
with 120uF capacitance value in this case