LQR2G562MSEH
LQR2G562MSEH
LQR2G562MSEH
Nichicon
LQR 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.4A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LQR2G562MSEH Datasheet
non-compliant
In-Stock: 112 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount, Clamp
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LQR
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 5600μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.252 31.80mm
Voltage 400V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.48mA
Ripple Current 21.4A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 21.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.96A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height 130mm
Height Seated (Max) 5.236 133.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LQR2G562MSEH Product Details
LQR2G562MSEH Overview
With a full charge, the ripple current is 29.96A @ 10kHz.If the charge is low, ripple current is 21.4A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 5.236 133.00mm.When operating at -25°C~85°C, high efficiency can be achieved.
LQR2G562MSEH Features
the ripple current is 29.96A @ 10kHz.
the ripple current is 21.4A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C