LKX2G221MESZ50
LKX2G221MESZ50
LKX2G221MESZ50
Nichicon
LKX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKX2G221MESZ50 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1096 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LKX
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Aluminum (Al)
Applications Audio
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.88994mA
Ripple Current 1.1A
Test Frequency 120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.573A @ 50kHz
Dissipation Factor 0.15 %
Diameter 22mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKX2G221MESZ50 Product Details
LKX2G221MESZ50 Overview
During full charge, the ripple current is 1.573A @ 50kHz.The ripple current at the lowest charge is 1.1A @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 2.047 52.00mm.There is a dissipation factor of 0.15 %.A voltage of 400V DC operates this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
LKX2G221MESZ50 Features
the ripple current is 1.573A @ 50kHz.
the ripple current is 1.1A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.15 %
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -25°C~105°C