LKS1V183MESC
LKS1V183MESC
LKS1V183MESC
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35volts 18000uF 85c 35x35x10L/S
SOT-23
LKS1V183MESC Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1268 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LKS
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 18000μF
Voltage - Rated DC 35V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.38118mA
Ripple Current 4.05A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 4.05A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm