LKS1H123MESB
LKS1H123MESB
LKS1H123MESB
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 12000uF 20%
SOT-23
LKS1H123MESB Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1084 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LKS
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 12000μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.32379mA
Ripple Current 4.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 4.2A @ 120Hz
Diameter 30mm
Height Seated (Max) 1.969 50.00mm
Length 50mm