LKG2A821MESZAK
LKG2A821MESZAK
LKG2A821MESZAK
Nichicon
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP IN
SOT-23
LKG2A821MESZAK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2465 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 850μA
Ripple Current 1.85A
Polarization Polar
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 1.85A @ 120Hz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Length 30mm