LKG1H822MESCAK
LKG1H822MESCAK
LKG1H822MESCAK
Nichicon
LKG 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKG1H822MESCAK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1181 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part Status Active
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 8200μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.92mA
Ripple Current 3.65A
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 3.65A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Length 30mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKG1H822MESCAK Product Details
LKG1H822MESCAK Overview
In the lowest charge, the ripple current is 3.65A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.260 32.00mm.Rated DC voltage is 50V for this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
LKG1H822MESCAK Features
the ripple current is 3.65A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C