LGX2E821MELB35
LGX2E821MELB35
LGX2E821MELB35
Nichicon
LGX 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.06A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGX2E821MELB35 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1231 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LGX
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 250V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.35mA
Ripple Current 2.06A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 2.06A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.09A @ 50kHz
Diameter 30mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LGX2E821MELB35 Product Details
LGX2E821MELB35 Overview
Full charge results in a ripple current of 3.09A @ 50kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 2.06A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.457 37.00mm.A voltage of 250V DC is used to operate this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -25°C~105°C.
LGX2E821MELB35 Features
the ripple current is 3.09A @ 50kHz.
the ripple current is 2.06A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -25°C~105°C