LGU1V472MELA
LGU1V472MELA
LGU1V472MELA
Nichicon
SOT-23
LGU1V472MELA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1695 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Contact Plating Tin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2000
Series LGU
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.21mA
Ripple Current 1.78A
Test Frequency 120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.047A @ 50kHz
Dissipation Factor 0.35 %
Diameter 25mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 0.984 25.00mm
Radiation Hardening No
REACH SVHC No SVHC
Quantity Unit Price Ext. Price
LGU1V472MELA Product Details
LGU1V472MELA Overview
Full charge results in a ripple current of 2.047A @ 50kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 1.78A @ 120Hz at the lowest charge.You should keep the seated height (Max) below 0.984 25.00mm.Based on the dissipation factor of 0.35 %, it operates.Voltage - Rated DC of 35V controls this capacitor.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
LGU1V472MELA Features
the ripple current is 2.047A @ 50kHz.
the ripple current is 1.78A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.35 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~105°C