LAR2D182MELC40
LAR2D182MELC40
LAR2D182MELC40
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1800uF Snap-In
SOT-23
LAR2D182MELC40 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1023 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LAR
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1800μF
Voltage - Rated DC 200V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.8mA
Ripple Current 3.08A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 3.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.62A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
Length 40mm