LAKW6121MELB30
LAKW6121MELB30
LAKW6121MELB30
Nichicon
LAK 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LAKW6121MELB30 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2112 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Series LAK
Published 2015
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 420V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 670μA
Ripple Current 750mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 862.5mA @ 10kHz
Diameter 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LAKW6121MELB30 Product Details
LAKW6121MELB30 Overview
In terms of ripple current, it is 862.5mA @ 10kHz at full charge.When the charge is lowest, the ripple current is 750mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 1.260 32.00mm.Voltage - Rated DC of 420V is required to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~105°C in order to maximize efficiency.
LAKW6121MELB30 Features
the ripple current is 862.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 750mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 420V
an operating temperature of -25°C~105°C