EP4CE6F17C8LN
EP4CE6F17C8LN
EP4CE6F17C8LN
Intel
1.55mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 256-LBGA 1mm mm 256
SOT-23
EP4CE6F17C8LN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3572 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 256-LBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Cyclone® IV E
JESD-609 Code e1
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 256
Terminal Finish TIN SILVER COPPER
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Voltage - Supply 0.97V~1.03V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 1V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number EP4CE6
JESD-30 Code S-PBGA-B256
Number of Outputs 179
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 11.2/3.32.5V
Number of I/O 179
Clock Frequency 362MHz
Number of Inputs 179
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 6272
Total RAM Bits 276480
Number of LABs/CLBs 392
Number of CLBs 392
Height Seated (Max) 1.55mm
Length 17mm
Width 17mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
EP4CE6F17C8LN Product Details
EP4CE6F17C8LN Overview
This package is included in the 256-LBGA package and is available for purchase. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. 179 I/Os are available for transferring data more efficiently. In order to construct a fundamental building block, 6272 logic elements/cells are required. An electrical supply voltage of 1V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. The Cyclone? IV E series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Cyclone? IV E family of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. During the installation of this device, 179 outputs were incorporated. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. 256 terminations are present in total. The RAM bits that this device offer is 276480. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP4CE6 as a starting point. An array of 392 LABs/CLBs is built into the FPGA. An external power supply of 11.2/3.32.5V is required to power the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 362MHz in order to operate. The architecture of the system is based on 392 CLBs.