EP4CE55F29C7
EP4CE55F29C7
EP4CE55F29C7
Intel
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 780-BGA 1mm mm 780
SOT-23
EP4CE55F29C7 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2240 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 780-BGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Cyclone® IV E
JESD-609 Code e0
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 780
Terminal Finish TIN LEAD
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Voltage - Supply 1.15V~1.25V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 220
Supply Voltage 1.2V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number EP4CE55
JESD-30 Code S-PBGA-B780
Number of Outputs 377
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.21.2/3.32.5V
Number of I/O 374
Clock Frequency 472.5MHz
Number of Inputs 377
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 55856
Total RAM Bits 2396160
Number of LABs/CLBs 3491
Height Seated (Max) 2.4mm
Length 29mm
Width 29mm
RoHS Status Non-RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
EP4CE55F29C7 Product Details
EP4CE55F29C7 Overview
In the 780-BGA package, you will find fpga chips. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 374 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block contains 55856 logic elements or cells. The supply voltage is 1.2V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.15V~1.25V . The FPGA belongs to the Cyclone? IV E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, 377 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. 780 terminations are present in total. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 2396160. Related parts can be found by using its base part number EP4CE55. The FPGA consists of 3491 LABs/CLBs. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 472.5MHz in order to do its work.