EP2AGX125EF29C4N
EP2AGX125EF29C4N
EP2AGX125EF29C4N
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria II GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
SOT-23
EP2AGX125EF29C4N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2398 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 780-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Arria II GX
JESD-609 Code e1
Part Status Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 780
ECCN Code 3A991
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 245
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number EP2AGX125
JESD-30 Code S-PBGA-B780
Number of Outputs 372
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.91.2/3.31.52.5V
Number of I/O 372
Clock Frequency 500MHz
Number of Inputs 372
Organization 124100 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 118143
Total RAM Bits 8315904
Number of LABs/CLBs 4964
Number of CLBs 124100
Height Seated (Max) 2.7mm
Length 29mm
Width 29mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
EP2AGX125EF29C4N Product Details
EP2AGX125EF29C4N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 780-BBGA, FCBGA package and X package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 372 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 118143 logic elements/cells. 0.9V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.87V~0.93V . It is a type of FPGA belonging to the Arria II GX seies. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 372 outputs that can be used. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, it has 780 terminations on each end. Having a RAM bit size of 8315904 means that this device will offer you a lot of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP2AGX125 as a starting point. The FPGA consists of 4964 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 0.91.2/3.31.52.5V power supply. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 500MHz in order to do its work. For its architecture, 124100 CLB modules are used.