745W-10/04
745W-10/04
745W-10/04
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
SOT-23
745W-10/04 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3579 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Packaging Bulk
Published 1999
Series 745W
Part Status Active
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades
Number of Positions 3
Gender Male
Approval Agency CSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 33.00mm x 25.00mm
Connector Style IEC 320-C20
Current 20A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 16A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.039 1.00mm