723A-10/63
723A-10/63
723A-10/63
Qualtek
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
SOT-23
723A-10/63 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1329 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Packaging Bulk
Published 2007
Series 723A
Part Status Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Connector Style IEC 320-C14
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 10A
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Fuse Yes
Fuse Holder, Drawer Fuse Holder, Twin Fused
Panel Thickness 0.039 1.00mm