701W-30/42
701W-30/42
701W-30/42
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
SOT-23
701W-30/42 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3119 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Packaging Bulk
Published 2007
Series 701W
Part Status Active
Termination Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.20mm x 19.80mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 15A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 10A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.118 3.00mm