65-SSF-020-3-14
65-SSF-020-3-14
65-SSF-020-3-14
API Technologies Corp
Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 2A Switch/Fuse ST 1 Port
SOT-23
65-SSF-020-3-14 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Package / Case Module
Shell Material METAL
PackagingTray
Published 2014
Series 65-SSF
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
ECCN Code EAR99
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -25°C
Additional FeatureSTANDARDS: UL; CSA; VDE
Contact Finish - Mating NOT SPECIFIED
MIL Conformance NO
DIN Conformance NO
IEC Conformance YES
Option GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts 3
Orientation Straight
Depth 57.8mm
Approval Agency CSA, TUV, UL
Panel Cutout Dimensions Variable Size
Max Voltage Rating (AC) 125V
Max Current Rating 2A
Connector Style IEC 320-C14
Number of Ports1
Current 2A
Voltage - UL 125VAC
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Fuse Yes
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Switch Features Switch On-Off
Length 65mm
Panel Thickness 0.031 ~ 0.079 0.79mm ~ 2.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3683 items
About 65-SSF-020-3-14
The 65-SSF-020-3-14 from API Technologies Corp is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 2A Switch/Fuse ST 1 Port.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C