5SGXMA4K2F40I3N
5SGXMA4K2F40I3N
5SGXMA4K2F40I3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA4K2F40I3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1204 items
Specifications
Name Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXMA4
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 15850 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 420000
Total RAM Bits 37888000
Number of LABs/CLBs 158500
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXMA4K2F40I3N Product Details
5SGXMA4K2F40I3N Overview
This package is included in the 1517-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. A supply voltage of 0.87V~0.93V is needed in order for fpga chips to operate. There are many types of FPGAs in the Stratix? V GX series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. With this device, you will be able to make use of 696 outputs. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 37888000. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGXMA4. 158500 LABs and CLBs are built into this FPGA. Powered by a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply, it can be operated by almost anyone.